Product Details:
| Automation Grade | Semi automatic |
| Brand | Samrat |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Red-Grey |
| Material Used | Steel |
| Size | Standard |
We are engaged in offering Cold Forge Pneumatic Clutch Header Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Automation Grade | Semi automatic |
| Material | MS |
| Brand | Samrat |
| Capacity | 60 / Hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single |
| Power | Electric |
| Voltage | 220 V |
We are engaged in offering Cold Forged Header Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Fully automatic |
| Material | MS |
| Application | Nut Forming |
| Capacity | 50 / Min |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single |
| Frequency | 60 Hz |
We are engaged in offering High Speed Cold Forge Pneumatic Clutch Header Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Automation Grade | Fully automatic |
| Brand | SMT |
| Capacity | 6mm-30mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brands | Samrat |
Product Details:
| Power | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Heater Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Material | MS |
| Brand | Samrat |
| Grade | A |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
We are engaged in offering Cold Forge Header Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.