Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Max Sheet Width | 200 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 40 KW |
| Production Capacity | 1000 piece/hr |
| Body Material | MS |
| Job Thickness | 1 mm |
| Voltage | 360 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Samrat |
We are engaged in offering High Speed Multi Station Nut Forming Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Capacity | 1000 piece/hr |
| Working Stroke(mm) | 50 |
| Hole Diameter | 10 mm |
| Number Of Shaft | 3 |
| Material | Mild Steel |
| Motor | 3 HP |
| Functions | Tapping |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Nut Tapping Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.