Product Details:
| Capacity | 50 Piece/ min |
| Type of Thread Rolling Machine | Mechanical Thread Rolling Machine |
| Automatic Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Motor Power | 4HP |
| Power Source | Electric |
| Phase | Single |
| Power | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Iron |
We are engaged in offering Fully Automatic Thread Rolling Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Type of Thread Rolling Machine | Cold Thread Rolling Machine |
| Usage/Application | Thread Rolling |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | Single |
| Country of Origin | Made in India |
| BRANDS | Samrat Machine Tools |
We are engaged in offering High Speed Thread Rolling Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Max. Job Diameter | 10 mm |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Cold Thread Rolling |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | Single |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Steel, Iron |
We are engaged in offering Semi Automatic Thread Rolling Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.