Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Capacity(kg/hr) | 50 kg/hr |
| Usage/Application | Industry |
| Production Capacity | 2 Ton |
| Power Consumption | 30 KW |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Phase | 3 |
| Voltage | 360 V |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Long Length Attachment Conveyor Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Material | Steel |
| Material Handling Capacity | 50 Kg /Feet |
| Length | 20 Feet |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Belt Thickness | 30mm |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Flat Belt Conveyor System to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Capacity | 50 Kg/Feet |
| Speed | 60 m/min |
| Length | 20 feet |
| Application/Usage | Industries |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 60 Hz |
| Belt Thickness | 50mm |
We are engaged in offering Conveyor Belt Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.